Mazowieckie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych stanowczo protestuje przeciwko stwierdzeniom, jakie padły w wypowiedzi Pana Ministra, zamieszczonej na Facebooku pod adresem https://buff.ly/2JgD1kl.

Jednocześnie wyjaśniamy, że środowisko polskich rzeczoznawców majątkowych posiada bardzo bogaty dorobek w zakresie tworzenia standardów wyceny nieruchomości. Pierwszy zbiór takich standardów powstał wysiłkiem Stowarzyszeń zrzeszonych w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych wkrótce po powstaniu naszego zawodu tj. we wczesnych latach 90-tych. Zbiór ten zawierał 15 standardów oraz Kodeks etyki zawodowej rzeczoznawców majątkowych. Dorobek ten był rozwijany i modyfikowany w kolejnych latach dostosowując kolejne wydania do zmieniającej się rzeczywistości rynku nieruchomości. Pierwotny zbiór standardów doczekał się ośmiu kolejnych wydań po czym podjęto decyzję o zmianie nazewnictwa i struktury a częściowo także treści standardów pod nowym tytułem Powszechne Krajowe Zasady Wyceny. Obecnie zbiór zawiera 11 standardów i not interpretacyjnych. Ponadto gotowe są 2 projekty standardów a 2 kolejne są w trakcie prac przygotowawczych. Cały zbiór jest dostępny publicznie pod adresem internetowym https://buff.ly/2TNNDv2.

Należy także podkreślić, że standardy wypracowane dotychczas przez szeroko pojęte środowisko, są zgodne ze standardami zawodowymi najbardziej renomowanych na świecie organizacji skupiających rzeczoznawców majątkowych, w szczególności Europejskiej Grupy Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (TEGoVA), Komitetu Międzynarodowych Standardów Wyceny (IVSC) oraz Królewskiego Instytutu Rzeczoznawców Majątkowych (RICS). Poprzez międzynarodową aktywność naszego środowiska wpływamy także na kształtowanie Europejskich Standardów Wyceny publikowanych przez TEGoVA a polscy rzeczoznawcy cieszą się na świecie dużą renomą i aktywnie uczestniczą w pracach TEGoVA.

W swojej wypowiedzi Pan Minister wymienił tylko 1 standard, który został „ustalony” przez Ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa na podstawie art. 175 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W tym miejscu zwracamy uwagę, że czynność „ustalania” leży wyłącznie w gestii Ministra a środowisko zawodowe rzeczoznawców majątkowych nie ma żadnego wpływu na to jaką część z jego dorobku Minister zdecyduje się „ustalić” i ogłosić jako obowiązującą.

Warto przy tej okazji dodać, że w Europie tylko 2 kraje zdecydowały się na uregulowanie metodyki wyceny w sposób formalny, poprzez rozporządzenie i są to Polska oraz Bułgaria. Rynek nieruchomości w krajach rozwiniętych: w obszarze UE i w USA opiera się na zasadach wymienionych powyżej i wypracowanych przez same organizacje zawodowe i rozwijanych cały czas wraz z rozwojem rynku.

OSTATNIO DODANE

Urlop biura MSRM

W dniach 2 i 4 maja 2023 r. biuro MSRM będzie nieczynne, za niedogodności przepraszamy.

Baltic Valuation Conference, 7-9 września 2023 w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na Baltic Valuation Conference, który odbędzie się 7-9 września 2023 w hotelu Victoria w Warszawie. Udział online w…

WARSZTATY „Relacje pomiędzy rzeczoznawcą majątkowym a organem w aspekcie stanu nieruchomości i nie tylko …, studium przypadków. Orzecznictwo sądów administracyjnych”, 13 kwietnia 2023 r. online

Zarząd Mazowieckiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych organizuje warsztaty w przestrzeni online pt.: RELACJE POMIĘDZY RZECZOZNAWCĄ MAJĄTKOWYM A ORGANEM W ASPEKCIE NIERUCHOMOŚCI  I…
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych